День Державного Гімну України
Сьогодні, 10 березня, українці відзначають відносно нове, але важливе свято – День Державного Гімну України. Він вшановує один із головних символів нашої державності.
Його святкують 10 березня, адже саме у цей день, у роковини смерті Тараса Шевченка, у 1865 році в Перемишлі вперше прозвучав гімн "Ще не вмерла України". Наприкінці XIX століття "Ще не вмерла Україна" стала одним із символів національно-визвольного руху, а 1917 року була проголошена гімном Української Народної Республіки. Після поразки визвольних змагань її заборонили, але вона продовжувала жити в еміграції та підпіллі.
Уперше після тривалої заборони “Ще не вмерла Україна” публічно прозвучала на фестивалі “Червона рута” 1989 року. Після проголошення незалежності України 24 серпня 1991 року її виконали в залі Верховної Ради. Офіційно музичну редакцію гімну затвердили 15 січня 1992 року, а текст – 6 березня 2003 року.
Це свято підкреслює значення національного гімну як символу незалежності, боротьби та єдності українців.
У 2025 році ця подія набуває особливого значення, адже країна продовжує протистояти агресору, і кожен рядок гімну звучить ще потужніше, додаючи віри в перемогу.
Цікаві факти про Гімн України:
- спершу музика до вірша Чубинського була написана для гітари;
- у 1910 році в Німеччині записали першу аудіо версію гімну;
- у 1989 році Василь Жданкін вперше виконав гімн публічно за радянських часів;
- у 2022 році його одночасно виконали у 50 країнах світу, встановивши світовий рекорд.
Значення гімну України
Гімн - це більше, ніж просто пісня. Він відображає:
- боротьбу за незалежність - рядки гімну пройшли через революції та війни.;
- національну єдність - його знають і співають українці по всьому світу;
- незламність духу - під час повномасштабного вторгнення його слова звучать ще потужніше.
Саме так сьогодні звучить душа українського народу, що бореться за свою незалежність, волю та майбутнє. Саме так звучить єдність та незламність української нації.
Гімн – наш символ свободи, волелюбності, незламності, віри та надії. Сьогодні він об’єднує українців у боротьбі з російським агресором. Без сумніву, Україна переможе та розквітне, а наш Переможний Гімн звучатиме у кожному населеному пункті Вільної України!