100-річчяз дня заснування

+380-50-6264506

100-річчяз дня заснування

Профорієнтаційний путівник

АГРОНОМІЯ

Illustration

Для перегляду "клікніть" на зображенні

Illustration

Для перегляду "клікніть" на зображенні

АГРАРНА СФЕРА В УКРАЇНІ

Ми живемо у часи стрімкої технічної революції, яка повністю змінює наш спосіб життя, роботи і комунікації. Досить складно в сучасних умовах обходитись без інтернету, соцмереж, різноманітної техніки та гаджетів. Та практично не можливо прожити без свіжих овочів і фруктів, без ситної каші та хліба. Всі ці продукти проходять довгий шлях, доки потраплять до нашого столу. А починається цей шлях на полі, в теплиці, винограднику чи в саду, якими управляють кваліфіковані фахівці.
Аграрна сфера є однією з найважливіших та представлена практично в усіх країнах світу. Населення планети продовжує збільшуватися щороку на 75–80 мільйонів (як два населення України!), а тому фахівці аграрної сфери мають велику місію – виготовити достатньо їжі, щоб нагодувати все людство.
Для цього вони проводять наукові дослідження, розробляючи мінеральні добрива і речовини для захисту рослин, застосовують найновітніші технології з використанням генної інженерії та біотехнології, робототехніки й електроніки.

Illustration

ВИДИ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ПІДПРИЄМСТВ

На сьогодні в Україні найпоширеніші аграрні підприємства — це державні сільськогосподарські підприємства; сільськогосподарські підприємства кооперативного та корпоративного типів; селянські (фермерські) господарства; приватні сільськогосподарські підприємства (агрохолдинги); приватні підсобні господарства.

ДИНАМІКА РИНКУ ПРАЦІ

Аграрні фахівці у списку найбільш затребуваних професій в Україні, а попит на них буде залишатися високим не менше 5-10 років. Аграрний сектор в Україні росте з кожним роком, а тому кваліфікованих фахівців з агрономічною освітою потребує ціла низка сфер бізнесу: агрохолдинги, фермерські підприємства, хімічні, насіннєві, консалтингові, дистрибуційні, інвестиційні та торгові компанії, і навіть банки.

ОСОБЛИВОСТІ РОБОТИ В АГРАРНОМУ СЕКТОРІ

icon

Робота на природі

Робота на полі, в лабораторії чи офісі залежить від професійного спрямування, однак найчастіше пов’язана з природним середовищем.

icon

Сезонність роботи

У роботі агронома існують активні та пасивні періоди, які залежать в першу чергу від пори року.

icon

Активність

Робота, зазвичай, пов’язана з активним способом життя та передбачає вміння швидко реагувати на зміни.

icon

Залежність від погоди

Робочий графік та сам результат роботи інколи залежить від погодніх умов.

ПРОФЕСІЙНІ НАПРЯМКИ І КАР'ЄРА

Загалом професія агронома має такі спеціалізації: агроном-плодоовочівник, агроном-насіннєзнавець, агроном-виноградар, агроном-дослідник, агроном із захисту рослин, агроном-менеджер .

Illustration

Агроном-спеціаліст займається усім аграрним циклом: готує ґрунт для посіву та посадки, вносить добрива, готує насіння, проводить заходи щодо захисту рослин від шкідників і хвороби, впроваджує нові способи вирощування с/г культур, організовує догляд за рослинами та збір урожаю.

Агроном відповідає за те, що, де, коли і як буде посіяно, зібрано та перероблено. Це відповідальна праця, результати якої виразно помітні лише восени. І то, якщо погода змилостивиться. Тому досвідчений агроном, окрім ґрунтовних знань із рослинництва, селекції, механізації, ґрунтознавства, екології, ще й трохи метеоролог. На озброєнні у такого фахівця — здобутки вітчизняної та закордонної агронауки, теоретичні знання і народні прикмети, особливо, коли справа стосується погоди.В підпорядкуванні в агронома — механізатори та рільники. Він організовує їх працю, навчання, своєчасну допомогу в разі труднощів.

МІСЦЕ РОБОТИ ФАХІВЦЯ:офіс, поле, сад, теплиця, лабораторія.

НЕОБХІДНІ НАВИЧКИ:● Витривалість. Під час посівної та восени день агронома розпочинається о 4 ранку, а закінчується близько 23.00. Без відпустки та майже без вихідних. Не дарма кажуть, що весняний день рік годує. Зате витрачений час та зусилля сторицею оплачуються восени.● Водійська вправність. 500 і більше гектарів не оббіжиш на своїх двох. Тому без автівки ніяк. Часто при аграрних вузах працюють власні автошколи, де можна паралельно з навчанням здобути водійські права. ● Уважність. Не переплутати гербіциди з інсектицидами, правильно розраховувати концентрацію робочого розчину та його витрати на обробіток поля — це входить до компетенції агронома.● Знання сучасних технологій. Впевненим користуванням ПК вже нікого не здивуєш. Додатково спеціаліст повинен вміти працювати з програмами GPS моніторингу, дронами для аерозйомок, сервісами для бухгалтерського обліку 1C і т. д.● Хороша пам'ять. Орієнтуватися у сівозмінах полів, урожайності базових культур господарства за попередні роки і т. д. без записів, комп'ютера та головного економіста поруч. Знання маркетингу. Уміти проаналізувати ринок продукції, відслідкувати тенденції та зробити прогноз щодо цін — риси успішного агронома.● Організаторські здібності. Агроном — посередник між працівниками (трактористами, комбайнерами, робітниками елеватора) та керівником агрофірми. Він домовляється про понаднормову роботу, витрати на навчання персоналу, закупівлю посівного матеріалу. Тому без дрібки дипломатії аж ніяк.● Іноземні мови. По-перше, зі знаннями англійської, німецької, французької та досвідом роботи агроном відразу може претендувати на високу зарплату, цікаві місця роботи (наприклад, представник іноземного агрохолдингу в Україні). По-друге, такий спеціаліст може вільно читати професійну літературу, видану за кордоном, спілкуватися з колегами з інших країн. А значить, активніше пізнавати інновації аграрної справи та запроваджувати їх у себе в господарстві.

НЕОБХІДНІ ЗНАННЯ ТА ОСВІТА:● вища/фахова передвища освіта у сфері агрономії● високі знання природничих наук, агрономії, поглиблені знання в біології с-г культур, агрохімії, рослинництві, землеробстві● знання сучасних технологій вирощування культур

ОСНОВНІ ОБОВ’ЯЗКИ: Здійснює організаційно-технологічне керівництво в галузі рослинництва.● Проводить роботу з впровадження й освоєння науково обгрунтованої системи землеробства та подальшої інтенсифікації рослинництва з метою збільшення виробництва і підвищення якості продукції рослинництва.● Організовує виконання заходів із підвищення врожайності сільськогосподарських угідь, родючості ґрунтів, раціонального використання робочої сили, сільськогосподарської техніки, правильного застосування органічних та мінеральних добрив, пестицидів, регуляторів росту рослин.● Бере участь у розробленні технологічних карт сільськогосподарських культур.● Веде книгу історії полів.● Упроваджує інтенсивну технологію і передовий досвід вирощування сільськогосподарських культур, заготівлі, зберігання і реалізації продукції та багато всього іншого.

КАР’ЄРА ФАХІВЦЯ АГРОНОМА-СПЕЦІАЛІСТА:

Illustration

АГРОНОМ-ПЛОДООВОЧІВНИК

Плодоовочівник – працівник сільського господарства, який займається вирощуванням овочів, плодів, ягід. Його завдання – вирощувати високі й сталі врожаї якісних плодів на основі впровадження досягнень науки і передового досвіду з метою забезпечення потреб населення в цінних, екологічно-чистих продуктах харчування. Плодоовочівник займається вивченням біологічних особливостей плодових рослин, як складових частин екологічної системи, закономірностей їх росту і розвитку залежно від екологічних факторів.

МІСЦЕ РОБОТИ ФАХІВЦЯ:офіс, поле, сад, теплиця, лабораторія.

НЕОБХІДНІ ЗНАННЯ ТА ОСВІТА:● вища/фахова передвища освіта у сфері агрономії. основи агротехніки і технології вирощування у даній зоні овочевих і плодово-ягідних культур;● фізіологічні процеси плодових, ягідних, овочевих рослин для розв’язання виробничих технологічних задач, у тому числі для їх зберігання і переробки● терміни і техніку виконання робіт з вирощуванням плодово-ягідних культур та овочів у відкритому і захищеному ґрунті;● основні районовані сорти, їх господарську характеристику (урожайність, терміни дозрівання, стійкість проти хвороб тощо);● методи вирощування плодоовочевих та ягідних культур за “органік стандартом“.● види добрив, способи і терміни їх внесення в ґрунт та їх вплив на навколишнє середовище;● види захворювань і шкідників сільськогосподарських культур, вирощуваних у даній зоні, способи боротьби з ними;● види отрутохімікатів, правила їх зберігання і використання та їх вплив на навколишнє середовище.

КАР’ЄРА ФАХІВЦЯ АГРОНОМА-ПЛОДООВОЧІВНИКА:

Illustration

АГРОНОМ-НАСІННЄЗНАВЕЦЬ

Він займається вивченням питань закономірностей формування та мінливості насіння, основні причини та запобігання травмування насіння, сучасні технології збирання, очистки та зберігання насіння польових культур, методики визначення посівних якостей насіння, ознайомлення з документацією про якість насіннєвого та садивного матеріалу, державного контролю за дотриманням правил насіннєзнавства на всіх його етапах.

МІСЦЕ РОБОТИ ФАХІВЦЯ:офіс, поле, сад, теплиця, лабораторія.

НЕОБХІДНІ ЗНАННЯ ТА ОСВІТА:● Вища/фахова передвища освіта у сфері агрономії.● Закони, постанови, накази, розпорядження, рішення та інші нормативно-правові акти органів державної влади і місцевого самоврядування в галузі насінництва.● Методи апробації і оцінки посівних якостей насіння.● Агротехніку.● Способи і методи поліпшення якості насіння, технологію його виробництва і обробки.● Досягнення науки і передовий досвід у галузі насінництва.● Закупівельні ціни і сортові надбавки на насіння.● Державні стандарти на насіння і садивний матеріал.

КАР’ЄРА ФАХІВЦЯ АГРОНОМА-НАСІННЄЗНАВЦЯ:

Illustration

АГРОНОМ-ВИНОГРАДАР

Агроном-виноградар організовує вирощування, зберігання та первинну переробку винограду. Спеціаліст добре обізнаний з технологіями вирощування садивного матеріалу, новими типами насаджень, системами утримання ґрунту в них, удобрення, формування.Зазвичай, такий фахівець робить повний комплекс робіт, спрямованих на збільшення врожайності і поліпшення товарних якостей винограду. Зрозуміло, що для здійснення цих цілей більшу частину часу виноградар проводить, працюючи в полі: висаджуючи, обробляючи і збираючи врожай цієї солодкої ягоди.

МІСЦЕ РОБОТИ ФАХІВЦЯ:офіс, виноградник, лабораторія.

НЕОБХІДНІ ЗНАННЯ ТА ОСВІТА:● вища/фахова передвища освіта у сфері агрономії.● базові знання зі спеціалізованих підрозділів аграрної науки (виноградарство, рослинництво, землеробство, селекція та насінництво, агрохімія, ґрунтознавство, механізація, захист рослин) знання основ і специфіки вирощування різних (елітних, столових і технічних) сортів винограду;● розуміння необхідності, послідовності та технології проведення конкретних с/г робіт: підготовка ґрунту для висадження рослин;посадка винограду саджанцями; формування кущів і їхня обрізка; внесення добрив і своєчасний полив; спеціальні роботи, спрямовані на профілактику захворювань винограду; збір врожаю; укриття рослин для безпечної зимівлі.● методи вдосконалення технологій вирощування винограду. ● шляхи підвищення культури землеробства, врожайності, рівня продуктивності праці і рентабельності виробництва.● види добрив, способи і терміни їх внесення в ґрунт та їх вплив на навколишнє середовище;● види захворювань і шкідників винограду, вирощуваного у даній зоні, способи боротьби з ними;● види отрутохімікатів, правила їх зберігання і використання та їх вплив на навколишнє середовище.

КАР’ЄРА ФАХІВЦЯ АГРОНОМА-ВИНОГРАДАРЯ:

Illustration

АГРОНОМ-ДОСЛІДНИК

Агроном-дослідник складає програми досліджень, організовує та проводить польові та вегетаційні досліди. Цей фахівець визначає пріоритетні напрями науково-технічного прогресу в умовах конкретних регіонів, окремих господарств; виявляє можливі, адаптовані до конкретних умов, актуальні теми науково-дослідної роботи з проблем агрономії. Вивчає та впроваджує у виробництво новітні технології в галузі рослинництва.

МІСЦЕ РОБОТИ ФАХІВЦЯ:офіс, поле, сад, теплиця, лабораторія.

НЕОБХІДНІ ЗНАННЯ ТА ОСВІТА:● вища освіта у сфері агрономії.● наявність вченого ступеня кандидата або доктора с-г, біологічних чи хімічних наук● високі знання біології с-г культур, агрохімії, рослинництва, землеробства● знання іноземних мов.● закони і постанови уряду з питань агропромислового комплексу; ● комп'ютерну техніку, інформаційні технології; ● сучасний стан, досягнення, передовий досвід у сільськогосподарському виробництві; ● кон'юнктуру ринку різних видів рослинницької продукції. ● державні стандарти на продукцію рослинництва.

КАР’ЄРА ФАХІВЦЯ АГРОНОМА-ДОСЛІДНИКА:

Illustration

АГРОНОМ З ЗАХИСТУ РОСЛИН

Він проводить фітосанітарну діагностику хвороб рослин, комах, кліщів, нематод, гризунів та бур'янів за новітніми принципами і методами; інспектує об'єкти регулювання з метою забезпечення дотримання фітосанітарних заходів у процесі їх виробництва, зберігання, транспортування, реалізації під час експорту, імпорту, транзиту продукції рослинного походження; оцінює фітосанітарні ризики (біологічні, екологічні, економічні) внаслідок занесення чи поширення регульованих шкідливих організмів.

МІСЦЕ РОБОТИ ФАХІВЦЯ:офіс, поле, сад, теплиця, лабораторія.

НЕОБХІДНІ ЗНАННЯ ТА ОСВІТА:● Вища/фахова передвища освіта у сфері агрономії.● Закони, постанови, накази, розпорядження, рішення та інші нормативно-правові акти органів державної влади і місцевого самоврядування з питань, що стосуються виробничої діяльності.● Ентомологію, фітопатологію.● Методи і засоби боротьби з шкідниками, хворобами та бур'янами.● Технологію обробки сільськогосподарських культур і насіння пестицидами.● Агротехніку.● Досягнення науки і передовий досвід в галузі захисту рослин.

КАР’ЄРА ФАХІВЦЯ АГРОНОМА З ЗАХИСТУ РОСЛИН:

Illustration

АГРОНОМ-МЕНЕДЖЕР

Професійний напрямок агронома-менеджера передбачає управління командою аграріїв на різних рівнях, контроль виконання завдань та впровадження передових практик і технологій, а також постійну роботу над розвитком бізнесу.

МІСЦЕ РОБОТИ ФАХІВЦЯ:офіс.

НЕОБХІДНІ ЗНАННЯ ТА ОСВІТА:● вища/фахова передвища освіта у сфері агрономії● відмінні знання природничих наук, агрономії● високі знання менеджменту, базові знання в економіці, психології та юриспруденції● володіння іноземними мовами будуть перевагою.

КАР’ЄРА ФАХІВЦЯ АГРОНОМА-МЕНЕДЖЕРА:

Illustration

ПОРАДИ З ПЛАНУВАННЯ КАР’ЄРИ

  • 1

    Оберіть навчальний заклад аграрної спеціальності та підготуйтесь до відповідного ЗНО/НМТ;

  • 2

    Під час навчання оберіть наставника або спілкуйтеся з експертами, щоб знати, які знання та навички важливі та де брати корисну інформацію;

  • 3

    Починайте практично готуватися до кар’єри раніше (відвідуйте конференції, зустрічі з успішними аграріями) і пробуйте подаватись на стажування у різноманітні аграрні господарства;

  • 4

    Розвивайте не лише знання, а й важливі навички та вміння. Знання англійської мови можуть бути корисними в розвитку вашої кар’єри;

  • 5

    Будьте відповідальними та наполегливими, і ви обов’язково досягнете кар’єрних успіхів.