100-річчяз дня заснування

+380-50-6264506

100-річчяз дня заснування

Профорієнтаційний путівник

ГАЛУЗЕВЕ МАШИНОБУДУВАННЯ

Illustration

Для перегляду "клікніть" на зображенні

Illustration

Для перегляду "клікніть" на зображенні

ХАРЧОВА ПРОМИСЛОВІСТЬ В УКРАЇНІ

Україна має надзвичайно сприятливі умови для розвитку харчової промисловості: широка сировинна база, місткий внутрішній ринок, достатня кількість трудових ресурсів. Наша країна вже вийшла на світові ринки з окремими видами продукції харчової промисловості й має великий потенціал для подальшого розширення асортименту якісної продукції харчових товарів, які спрямовані як на внутрішнє споживання, так і на експорт.
Харчова промисловість – група виробництв, що забезпечують переробку сировини сільського, рибного та лісового господарства на харчові продукти та напої. Провідними галузями харчової промисловості України є цукрова, борошномель­но-круп'яна, олійно-жирова, хлібопекарська, спиртова, плодоовоче-консервна, рибна, молочна, м'ясна, виноробна, кондитерська, пивоварна, тютюнова та ін.

Illustration

ВИДИ ПІДПРИЄМСТВ ХАРЧОВОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ

Харчова промисловість України — це тисячі великих, середніх і малих підприємств різної форми власності. На сьогодні в Україні фахівці даного професійного спрямування працюють на підприємствах харчової промисловості — молокозаводах та сироварнях, хлібопекарнях, консервних заводах, пивоварнях, виноробнях або лікеро-горілчаних заводах, молокозаводах, промислових складах-холодильниках, заводах з виготовлення мінеральної води та безалкогольних напоїв, м'ясо- та рибопереробних виробництвах, кондитерських фабриках.

ДИНАМІКА РИНКУ ПРАЦІ

Спеціальність механіка в галузі переробних і харчових виробництв стає все більш актуальною у зв’язку з розвитком малих підприємств, де один фахівець може контролювати технологію, обладнання та економічні аспекти виробництва. Міні-пекарні, міні-кондитерські, міні-цехи з виготовлення ковбасних виробів та ін. - це шлях до власної незалежності та розвитку.

ОСОБЛИВОСТІ РОБОТИ НА ХАРЧОВИХ ВИРОБНИЦТВАХ

icon

Профілактичний медичний огляд

Повині проходити працівники, чия професійна діяльність може спричинити поширення інфекційних захворювань та/або виникнення харчових отруєнь.

icon

Можлива надурочна робота

Застосовується у разі потреби невідкладного ремонту машин або іншого устаткування, якщо несправність їх викликає зупинення робіт для значної кількості працівників.

icon

Можливий змінний графік роботи

На багатьох підприємствах запроваджується змінна робота - це робота в дві, або три зміни.

icon

Високий рівень відповідальності

Від справності обладнання залежить якість продукції та робота всього підприємства в цілому.

ПРОФЕСІЙНІ НАПРЯМКИ І КАР'ЄРА

Фахівці даного професійного спрямування, в залежності від отриманої освіти, можуть займати на підприємствах такі посади, як технік, технік-механік, технік-конструктор, майстер, майстер дільниці, майстер цеху, майстер-контролер, інженер-механік, інженер-технолог (з металообробки та обробки неметалевих конструкційних матеріалів), інженер-конструктор, інженер-інспектор, керівник виробничих підрозділів у промисловості, майстер виробничих дільниць, цеху, відділу технічного контролю.

Illustration

Головним обов’язком механіка є забезпечення безаварійної і надійної роботи всіх видів устаткування, його правильної експлуатації, своєчасний ремонт та здійснення технагляду за обладнанням, що застосовується в технологічних процесах під час випуску продукції.

МІСЦЕ РОБОТИ ФАХІВЦЯ:цех з виробництва продукції, майстерня, офіс.

НЕОБХІДНІ НАВИЧКИ:● Технічний склад розуму.● Уміння працювати зі спеціальним інструментом.● Розвинений окомір та моторика пальців.● Фізична витривалість.● Акуратність, уважність й терпіння.

НЕОБХІДНІ ЗНАННЯ ТА ОСВІТА:● вища/фахова передвища технічна освіта ● базові знання фізики, геометрії, механіки та інших точних наук.● знання техніки безпеки, ● принципи роботи обладнання, з яким доводиться мати справу, ● особливості оброблюваних матеріалів, ● технологію профілактичного ремонту, ● методи ремонту старих деталей, ● будову та варіанти використання контрольно-вимірювального технічного обладнання.

ОСНОВНІ ОБОВ’ЯЗКИ:● Проведення технічного обслуговування, ремонту та налагодження обладнання;● Діагностика та усунення несправностей обладнання у найкоротші терміни;● Оперативне реагування на аварійні ситуації та усунення наслідків;● Підготовка обладнання до роботи та перевірка його готовності до експлуатації;● Стежити за дотриманням технологічних процесів та брати участь у їхній оптимізації;● Ведення документації з технічного обслуговування та ремонту обладнання.

КАР’ЄРА МЕХАНІКА ОБЛАДНАННЯ ХАРЧОВОГО ВИРОБНИЦТВА:

Illustration

ПОРАДИ З ПЛАНУВАННЯ КАР’ЄРИ

  • 1

    Оберіть навчальний заклад даної технічної спеціальності та підготуйтесь до відповідного ЗНО/НМТ;

  • 2

    Під час навчання оберіть наставника або спілкуйтеся з експертами, щоб знати, які знання та навички важливі та де брати корисну інформацію;

  • 3

    Починайте практично готуватися до кар’єри раніше (відвідуйте конференції, зустрічі з успішними виробничниками) і пробуйте подаватись на стажування у різноманітні підприємства харчової промисловості;

  • 4

    Розвивайте не лише знання, а й важливі навички та вміння. Знання англійської мови можуть бути корисними в розвитку вашої кар’єри;

  • 5

    Будьте відповідальними та наполегливими, і ви обов’язково досягнете кар’єрних успіхів.