100-річчяз дня заснування
ХАРЧОВІ ТЕХНОЛОГІЇ (ЗБЕРІГАННЯ, КОНСЕРВУВАННЯ ТА ПЕРЕРОБКА ПЛОДІВ І ОВОЧІВ)
Для перегляду "клікніть" на зображенні
Для перегляду "клікніть" на зображенні
КОНСЕРВНЕ ВИРОБНИЦТВО В УКРАЇНІ
ВИДИ ПІДПРИЄМСТВ КОНСЕРВНОГО ВИРОБНИЦТВА
ДИНАМІКА РИНКУ ПРАЦІ
ОСОБЛИВОСТІ РОБОТИ НА КОНСЕРВНИХ ВИРОБНИЦТВАХ
Профілактичний медичний огляд
Для визначення стану здоров'я працівника та виконання професійних обов'язків в умовах дії конкретних факторів виробничого середовища.
Можлива надурочна робота
Застосовується у разі потреби невідкладної переробки свіжої сировини для уникнення погіршення якості готової продукції.
Можливий змінний графік роботи
На багатьох підприємствах запроваджується змінна робота - це робота в дві, або три зміни, так як сезон вирощування плодоовочевої продукції співпадає з сезоном її масової переробки.
Високий рівень відповідальності
Від дотримання параметрів технологічних процесів залежить якість продукції та робота всього підприємства в цілому.
ПРОФЕСІЙНІ НАПРЯМКИ І КАР'ЄРА
Технолог консервного виробництва - це фахівець, який відповідає за якість вироблених консервованих харчових продуктів на всіх етапах: від надходження сировини до моменту пакування готової продукції.
МІСЦЕ РОБОТИ ФАХІВЦЯ:виробничий цех, сировинний майданчик, сховища-холодильники, склад готової продукції, лабораторія
НЕОБХІДНІ НАВИЧКИ:● пунктуальність, ● технічний склад мислення, ● готовність ухвалення швидких рішень, ● відповідальність, ● стресостійкість.
НЕОБХІДНІ ЗНАННЯ ТА ОСВІТА:● вища/фахова передвища освіта;● відмінні знання у галузі хімії, мікробіолгії, технохімічного контролю;● розуміння особливостей правильної експлуатації спецобладнання та можливі варіанти усунення незначних поломок;● достатньо високі знання з технології виготовлення продукції.
ОСНОВНІ ОБОВ’ЯЗКИ:● здійснення контролю за якістю сировини та готової продукції, процесом її розфасовки та маркування;● покращення діючих виробничих технологій;● контроль процесу експлуатації устаткування;● робота над створенням рецептів нових видів продукції;● ведення ділової документації;● проведення розрахунків витрат сировини та матеріалів;● оформлення заявок на отримання сировини та необхідного технічного оснащення;● оформлення сертифікатів якості продукції;● контроль за виконанням працівниками підприємства санітарних норм.
КАР’ЄРА ТЕХНОЛОГА КОНСЕРВНОГО ВИРОБНИЦТВА:
ПОРАДИ З ПЛАНУВАННЯ КАР’ЄРИ