100-річчяз дня заснування

+380-50-6264506

100-річчяз дня заснування

День Європи

День Європи

День Європи в країнах Євросоюзу від самого початку має дві дати - 5 травня і 9 травня. 5 травня 1949 року було засновано Раду Європи - ця подія стала підставою для святкування. Спочатку це був день заснування організації, але з часом дату перетворили на День Європи. Так було до моменту появи Європейського Союзу.

9 травня 1950 року міністр закордонних справ Франції Р. Шуман запропонував об'єднати залізорудну, вугільну і металургійну промисловості країни і західну частину Німеччини. Його ініціативу підтримали - так з'явилася Декларація Шумана. В результаті цього об'єднання виникла співдружність, яка розширювалася і пізніше стала називатися Європейський Союз.

Міжнародний день Європи стали відзначати 9 травня - свято 5 травня носить інформаційний характер.

8 травня 2023 року президент України Володимир Зеленський підписав указ про святкування 9 травня Дня Європи. За словами глави держави, буде правильно відзначати День Європи разом з усією вільною Європою: День Європи в Україні тепер щороку відзначатимуть 9 травня. Нагадаємо, що до  2003 року цю дату святкували в третю суботу травня.

 Міжнародний день Європи 9 травня в Європі відзначають з великим розмахом. Традиційно вулиці міст прикрашають прапорами Європейського Союзу - їх вивішують з вікон, виходять з ними на демонстрації на підтримку політики ЄС. Крім цього, європейці надягають футболки та тематичні значки, віддаючи данину поваги Союзу. Також в цей день політики країн Європейського Союзу звертаються до народу з урочистою промовою. У великих містах проходять змагання, конкурси та ярмарки, а студенти і співробітники великих підприємств влаштовують уявні дебати - на них обговорюють, як поліпшити якість життя в місті або країні. 

В Україні в мирний час з нагоди Дня Європи на центральних площах Києва, Харкова, Одеси, Львова та інших великих міст країни проводили святкові заходи, презентації про історію та культуру європейських країн, концерти. В умовах воєнного стану масові заходи не проходять, бо це небезпечно через загрозу ракетних обстрілів і провокацій з боку окупантів. Але як тільки настане довгоочікуваний мир, День Європи в Україні знову відзначатимуть - тепер уже 9 травня.